Spider Ugul, alebo multifunkčná tréningová jednotka, je všestranné zariadenie, ktoré posilňuje svaly pomocou závaží a zároveň v mozgu upevňuje správny pohybový vzorec pre každú končatinu. Pomáha budovať svalový tonus a silu v končatinách a zároveň zlepšuje ovládanie hlavy. Vďaka využitiu odporovej sily závaží a eliminácii pôsobenia gravitácie sa cvičenie môže zamerať na konkrétny správny pohyb. A hlavne – je to aj skvelá zábava!
Čo je SPIDER UGUL terapia?
Multifunkčná tréningová jednotka MFE sa skladá z lavice, kladiek a lán. Je to mimoriadne všestranné zariadenie, ktoré sa dá používať rôznymi spôsobmi pri pacientoch s neurologickými poruchami. MFE posilňuje svaly pomocou závaží a zároveň v mozgu upevňuje správny pohybový vzorec pre každú končatinu. Dá sa napríklad použiť aj na nastavenie dieťaťa do určitej polohy a na jeho oporu v polohe na všetkých štyroch. Pomáha tak budovať svalový tonus a silu v rukách, nohách a pleciach a zároveň zlepšuje ovládanie hlavy, pretože dieťa sa díva priamo dopredu. Vďaka využitiu odporovej sily závaží, zabráneniu kompenzačným pohybom oslabených alebo postihnutých svalových skupín a eliminácii pôsobenia gravitácie, sa cvičenie môže zamerať na konkrétny správny pohyb.
Spider systém bol pôvodne vyvinutý v Poľsku a prvýkrát vyrobený firmou Norman v roku 1993. Tento mechanizmus pacientovi dovoľuje pohybovať sa bez strachu z pádu a eliminuje silu príťažlivosti, čím odľahčuje váhu tela pacienta. Zníženie hmotnosti tela vďaka systému špeciálnych elastických úchytov a remeňov, ktoré tvoria okolo pacienta sieť (spider = pavúk), mu pomáha cvičiť ľahšie a bezpečnejšie. Pri cvičení sa upravujú pohybové vzory a rozvíja svalová sila.
Pri akých komplikáciách pomáha rehabilitačné cvičenie na tréningovej jednotke SPIDER UGUL?
- Apraxia – ťažkosti s vykonávaním koordinovaných účelných pohybov
- Ataxia – porucha koordinácie pohybov spôsobený disfunkciou časti nervovej sústavy
- Hypotónia – nízky svalový tonus
- Hypertónia – vysoký svalový tonus
- Dystónia – svojvoľné pohyby spôsobené zvýšeným alebo zníženým svalovým napätím
- Úbytok svalovej hmoty
- Nesprávne držanie tela, skolióza
- Poruchy propriocepcie – vnímania polohy tela
- Poruchy vestibulárního systému (orgánov dynamickej rovnováhy)
- Poruchy priestorovej orientácie
„Naša Leuška rada cvičila na Spideri, hovorila tomu lietadlo. Po opakovanej rehabilitácii, ktorej súčasťou bolo aj toto cvičenie, bola schopná pekne prejsť niekoľko metrov s držaním za ruku a pokúša sa už o vlastné kroky. Zlepšilo sa aj jej vnímanie sveta okolo seba, vie sa lepšie sústrediť na priestor pred sebou, kam kráča. Pre nás je to veľká radosť a mení to život celej rodiny k lepšiemu. Rehabilitácie sú náročná cesta, ale stojí to za to.“ Leuškini rodičia