Katarína Ostrovská

Pomoc potrebujú
  /  27. septembra 2019

Volám sa Katka, a nič lepšie nevystihuje môj doterajší život/osud ako báseň spisovateľky Márie Kadlečíkovej: Hoc bicykel bez kolesa: „Nikdy na duchu neklesáš, v živote to býva ťažké. Ideál si Ťa nenašiel, prešiel iba okolo a vzal Ti druhé kolo. A tak delíš čo je teraz, a čo je iba snívané. To koleso by si mal rád, nebolo Ti dopriané. Skús mu raz dôverovať, začni žiť a nie sa ľutovať!“

Hneď po narodení mi život „ubral koleso“, keď nedostatok kyslíka v inkubátore spôsobil moju detskú mozgovú obrnu (DMO). A tak odvtedy delím, čo mi bolo dopriate s tým, o čom snívam. Žijem, konám a neľutujem! Svedčí o tom okrem iného päť diplomov z prednesu poézie na Vansovej Lomničke v Starej Ľubovni i viacročná aktívna účasť a pomoc pri poskytovaní vzdelávania a rozvoji muzikoterapie ako účinnej metódy rehabilitácie DMO na Katedre špeciálnej pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Nič nepomáha budúcim pedagógom, ale i iným postihnutým viac, ako živý príklad pozitívneho vplyvu muzikoterapie na zdravie človeka s DMO. Život je na to, aby sa žil!

A o čom zatiaľ iba snívam? Nuž boli roky, keď som bola schopná chodiť samostatne s pomocou francúzskych palíc i po schodoch. Minuli sa, rovnako ako moja schopnosť používať paličky. Už viac ako desať rokov som odkázaná na používanie invalidného vozíka. Ale život ide ďalej a robím všetko preto, aby som sa vrátila k spomínaným paličkám, ktoré znamenajú nielen slobodu pohybu. K tomu potrebujem veľa odbornej, neuro-rehabilitačnej, a trochu aj tej ostatnej pomoci. Myslím si, že nič lepšie nevystihuje túto potrebu a moju prosbu ako báseň Valentína Beniaka: „Ja nič som bez vás, lampáš zhasnutý, stratený peniaz, krčah prasknutý. Lodička zakotvená ku brehu, prosím vás, dajte ma zas do behu! Nech ako minca z ruky do ruky, mám živý cveng a mám kurz vysoký! Aby som splnil svoje poslanie než príde vietor, čo ma odvanie!“

Vopred ďakujem za akúkoľvek, hoci drobnú pomoc. Katka

CHCEM PRISPIEŤ

na pomoc tomuto pacientovi

Poplatky služby CardPay

Vzhľadom na zachovanie transparentnosti financovania a prístupu Nadácie ADELI o darovaní 100% všetkých finančných prostriedkov na liečbu pacientov, by sme Vás radi upozornili na poplatky, ktoré nám bude banka strhávať z Vami darovaných financií prostredníctvom služby CardPay. Cenník služby CardPay.

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Suma sa udáva v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.nadaciaadeli.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra banky, kde bezpečne vyplníte Vaše platobné údaje. V mene pacientov ďakujeme!