Damian Starosta

Pomoc potrebujú
  /  15. Januára 2019

Damian sa narodil pred dvomi rokmi. Na svet sa mu nechcelo a tak pôrod vyvolali. Všetko bolo úplne v poriadku, váha 4200 g, 54 cm a úsmev na tvári. Taký malý vyškerený obor. Až na druhý deň sa ukázalo, že niečo nie je v poriadku. Damianko mal zlé výsledky a málo kyslíka v krvi- skončil v inkubátore. Pre ešte lepšiu starostlivosť bol premiestnený na oddelenie predčasne narodených detí. Tu mal nasadenú liečbu – trojkombináciu antibiotík pre podozrenie na zápal pľúc. Lekári nám povedali, že musí zabojovať. Nikto nevedel čo sa vlastne deje, ten pocit zúfalstva sa nedá ani opísať. Ale Damian to nevzdal a onedlho sme mohli ísť domov.

Boli sme šťastní a aj jeho staršia sestrička si ho okamžite zamilovala. To sme ešte netušili, že náš nemocničný maratón bude pokračovať. Keď mal Damianko 2 mesiace, všimli sme si, že nás pravdepodobne nevidí. Potvrdil nám to až pán oftalmológ na Kramároch. Zistil, že má obojstranný šedý zákal a mikroftalmus oboch očí (menšie očká). Naplánoval operáciu s tým, že nevie, či a ako bude náš syn vidieť. Dostali sme ďalšiu ranu a nevedeli sme čo robiť. Na odporúčanie sme navštívili súkromného oftalmológa, ktorý nám všetko vysvetlil a so slovami, že urobí všetko čo bude v jeho silách. Odoperuje Damiankove očká, pričom mu vloží aj implantat, ktorý mohol skvalitniť jeho zrak. Aj tak bolo.

Operácia bola v Martinskej nemocnici a najskôr operoval „lepšie“ očko a o pol roka to menšie. Pri tom bol predpoklad, že ním neuvidí. Operácia bola vraj náročná, trvala niečo cez 3 hodiny, no Damian opäť zabojoval a dnes vidí ako superman. Od tejto chvíle o ňom nezapochybujeme ani na sekundu. Po operáciách očí musel mať Damian na rukách dlahy, aby si nechytal očká a aby sa predišlo komplikáciám. Tým sa jeho psychomotorický vývoj mierne zastavil, keďže musel iba ležať.

Absolvoval dva rehabilitačné pobyty, chodíme cvičiť, plávať a trénuje stále aj s očkami. Okrem toho nás navštevuje zrakový a pohybový terapeut. Damianko sa dlho len plazil, teraz však sedí a štvornožkuje. Dokáže sa pri opore aj postaviť, no chôdza mu ešte nejde. Navštevuje veľa odborných lekárov, podstúpil už mnoho vyšetrení. Všetky našťastie s dobrým výsledkom.

Nedávno nám prišli Damiankove výsledky z genetiky, kde je nález, ktorým sa všetko vysvetľuje. Damianko má veľmi ojedinelú genetickú poruchu – chýba mu gén, ktorý spôsobuje problém s očkami, oneskorený psychomotorický vývoj a hypotonus, ktorý má tiež diagnostikovaný. Preto sme sa rozhodli pre rehabilitačný pobyt v ADELI Medical Centre, ktoré má výborné výsledky a kde môžu Damiankovi pomôcť urobiť síce prvý, ale veľmi dôležitý krok.

Ďakujeme všetkým ľuďom, čo chcú pomôcť nášmu mladému bojovníkovi!
rodina Starostová

CHCEM PRISPIEŤ

na pomoc tomuto pacientovi

Poplatky služby CardPay

Vzhľadom na zachovanie transparentnosti financovania a prístupu Nadácie ADELI o darovaní 100% všetkých finančných prostriedkov na liečbu pacientov, by sme Vás radi upozornili na poplatky, ktoré nám bude banka strhávať z Vami darovaných financií prostredníctvom služby CardPay. Cenník služby CardPay.

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Suma sa udáva v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.nadaciaadeli.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra banky, kde bezpečne vyplníte Vaše platobné údaje. V mene pacientov ďakujeme!