Popis
Cieľom projektu Nadácie ADELI “KĽÚČ K ZDRAVŠEJ BUDÚCNOSTI” je upriamiť pozornosť na prípady nevyhnutnej terapeutickej podpory u detí s nezrelou centrálnou nervovou sústavou. Nezrelosť centrálnej nervovej sústavy (CNS) sa prejavuje od začiatku života dieťatka svalovou hypotóniou alebo hypertóniou (zmeny svalového napätia). Ďalšími signálmi sú nehybnosť dieťaťa, apatia, “lenivosť”, spavosť, asymetrický pohyb dieťaťa a podobné neštandardné prejavy bábätka. Príčin vzniku motorických problémov bábätka je nespočet, obsahuje aj prejavy niektorého zo stoviek genetických syndrómov. Tieto prejavy sa pri prvých vyšetreniach zvyknú pomenovať ako “zameškávanie vývinu”, “centrálna koordinačná (tonusová) porucha” alebo “oneskorený grafomotorický (psychomotorický) vývoj”. Zdôrazňujeme, že už počas zisťovania príčiny motorických problémov bábätka je paralelne nutné s dieťaťom rehabilitovať. Viac o včasnej terapeutickej intervencii píšeme
tu: https://adelicenter.com/sk/medic%C3%8Dnska-ponuka/programy/babymed/
a tu: https://adelicenter.com/sk/das-diagnostische-zentrum/
Výsledkom projektu Nadácie ADELI “KĽÚČ K ZDRAVŠEJ BUDÚCNOSTI” sú informovaní rodičia a scitlivená spoločnosť na nevyhnutnosť včasnej terapeutickej intervencie, ktorou sa predchádza trvalejším postihnutiam do budúcnosti a šetria sa prostriedky na zdravotnú starostlivosť v budúcnosti. Priamym rezultátom sú vyzbierané prostriedky na pomoc rodinám v intenzívnej terapii počas prvých 2 rokov života dieťatka.
Ešte raz si teda zhrnieme: Kedy je nutné rýchlo reagovať?
Obozretnosť zo strany rodičov je na mieste, ak dieťa prišlo na svet predčasne, ak bol priebeh pôrodu neštandardný, ak existuje podozrenie na genetický syndróm alebo ak vývin dieťa výrazne zameškáva bez známej príčiny.
Zodpovední rodičia by mali mať základné informácie o fyziologických zákonitostiach vývinu dieťaťa. Od podpory vývinu dieťaťa v najrannejšom veku závisí rozvoj schopností mladého človeka neskôr v živote.
Prečo je nutné reagovať na zameškávanie vývoja dieťatka okamžite?
Najcitlivejším obdobím pre rozvoj mozgu dieťaťa je prvý rok života.
Mozog dieťaťa sa najviac rozvíja počas prvého roka života vďaka kombinácii genetických faktorov, stimulácie z vonkajšieho prostredia a adaptívnych biologických procesov. Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k tomuto intenzívnemu rozvoju:
Synaptogenéza: Počas prvých rokov života sa v mozgu dieťaťa vytvára veľké množstvo synapsí, spojení medzi nervovými bunkami. Vytvárajú sa základy mozgovej siete. Zvyšuje sa komunikačná kapacita mozgu a zlepšuje sa schopnosť spracovávať informácie.
Myelinizácia: Myelín je izolačná vrstva, ktorá obklopuje nervové vlákna a zvyšuje rýchlosť prenosu signálov medzi neurónmi. Proces myelinizácie, ktorý akceleruje počas prvého roka života buduje rýchle a efektívne prenášaniu informácií v mozgu.
Plasticita mozgu: Mozog dieťaťa je mimoriadne “neuroplastický” a schopný prispôsobiť sa novým skúsenostiam a prostrediu. Vďaka neuroplasticite sa mozog rýchlo prispôsobuje a rozvíja v odpovedi na vonkajšie stimuly a interakcie s prostredím.
Zrakový a sluchový vývoj: V prvom roku života je zrakový a sluchový systém dieťaťa osobitne citlivý na vonkajšie podnety. Dieťa sa učí vnímať a rozpoznávať zvuky, tvary, farby a tváre, čo podporuje rozvoj súvisiacich oblastí mozgu.
Motorický rozvoj: V prvom roku dosahuje dieťa významné míľniky v motorickom rozvoji, ako je zdvíhanie hlavy, plazenie, štvornožkovanie, sedenie, státie a neskôr aj chôdza. Tieto nové pohybové schopnosti a skúsenosti stimulujú rozvoj mozgových oblastí zodpovedných za kontrolu motoriky a koordináciu. Ak motorický rozvoj viazne, chýbajú dieťaťu nutné podnety na rozvoj ďalších míľnikov motoriky a koordinácie.
Okrem týchto faktorov je pre dieťa dôležitá aj stimulácia z prostredia, ako je hranie si, interakcia s rodičmi a starostlivosť o dieťa. Tieto “výmeny skúsenosti” dieťaťa s prostredím a najbližšími osobami poskytujú bohaté a rozmanité podnety pre rozvoj mozgu, čo prispieva k formovaniu neurálnych spojov a zlepšeniu kognitívnych (komunikačných, sociálnych a neskôr aj vzdelávacích) schopností dieťaťa.
Podporujeme rodičov v hľadaní vhodného odborného a systematického riešenia. Staviame na bohatých skúsenostiach terapeutov oddelenia BabyMed z ADELI Medical Centra v Piešťanoch s prejavmi zameškávajúceho vývinu. Navrhujeme cestu, ktorá začína včasnou diagnostikou, môže pokračovať zaradením dieťaťa do intervenčného resp. rehabilitačného programu, zabezpečením jeho financovania, až po spoluprácu s rodičmi a detským neurológom pri hodnotení cieľov podporného programu.
Váš tím Nadácie ADELI a ADELI Medical Centra