Nikol Veselská

Pomoc potrebujú
  /  11. Januára 2019

Nikolka sa vypýtala na svet o tri mesiace skôr. Prvotnú nesmelú radosť zo skorého príchodu veľmi rýchlo vystriedal strach a boj o jej krehký život. Predčasný pôrod nezostal bez následkov. Nikolka mala problémy s dýchaním, neskôr s trávením a k tomu diagnóza DMO. Napriek tomu, čím si Nikolka od narodenia prešla a denno-denne prechádza, je pre svoju rodinu slniečkom, bez ktorého si svoj život už nevedia predstaviť. Náročnú starostlivosť, ktorú si Nikolkin stav vyžaduje, zvláda jej rodina s trpezlivosťou a láskou. Vďaka finančnej pomoci bude môcť Nikolka absolvovať pobyt v rehabilitačnom centre ADELI v Piešťanoch.

Nikolka sa narodila už v 24. týždni tehotenstva, ako dieťa s extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou 580g a 29cm. Od začiatku musela bojovať. Najväčším problémom bola atelektáza – nevzdušnosť pravého horného pľúcneho poľa, v dôsledku čoho musela byť nakoniec intubovaná viac ako dva mesiace. Lekári rodičom povedali, že bude dýchať za pomoci kyslíkového prístroja, ale našťastie na 24 hodinovom monitore všetko dobre dopadlo a dokázala ďalej dýchať sama.

Horšia správa prišla na tretí deň po Nikolkinom narodení, keď pani primárka rodičom oznámila smutnú správu, že sa majú prísť rozlúčiť s Nikolkou, že do polnoci to už  jej krehké telíčko nebude zvládať. Našťastie to však Nikolka zvládla a ukázala sa ako veľká bojovníčka.

Ďalšia vážna diagnóza, ktorú si do života priniesla je detská mozgová obrna (DMO). U Nikolky sa jedná o hypotonickú formu, čo znamená spomalený motorický vývin. Zaostávala v držaní hlavičky v polohe na brušku, neskôr sa však postupne začala prevaľovať. Pri sedení má ešte dnes problém s udržaním rovnováhy a jemnou motorikou. Nepoužíva ručičky, nefunguje u nej veľmi úchop predmetu, keď tak len na pár sekúnd. S intenzívnymi rehabilitáciami začala od deviateho mesiaca. Cvičí trikrát denne Vojtovou metódou v kombinácii aj s Bobath metódou. Pokiaľ to financie dovolia, absolvujeme okrem ambulantnej rehabilitácii  aj rehabilitačný pobyt v Dunajskej Lužnej.

Dnes je Nikolka trojročná slečna. Aj keď zatiaľ nerozpráva, ani nechodí, napriek jej zdravotnému stavu je stále usmiata. Pre svojich blízkych je malým slniečkom, bez ktorého by si už nevedeli predstaviť budúcnosť, aj keď bude ťažká.

Za všetko, čo zatiaľ Nikolka dokázala, vďačia jej rodičia odborníkom, lekárom a fyzioterapeutom. Uvedomujú si, že intenzívne cvičenie a správna starostlivosť je pre ich slniečko veľmi potrebná a oni pre to urobia všetko. Nikolke prajeme veľa pokrokov a držíme palce.

CHCEM PRISPIEŤ

na pomoc tomuto pacientovi

Poplatky služby CardPay

Vzhľadom na zachovanie transparentnosti financovania a prístupu Nadácie ADELI o darovaní 100% všetkých finančných prostriedkov na liečbu pacientov, by sme Vás radi upozornili na poplatky, ktoré nám bude banka strhávať z Vami darovaných financií prostredníctvom služby CardPay. Cenník služby CardPay.

Systém bezhotovostnej platby CardPay

Suma sa udáva v eurách. Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania a všeobecnými zmluvnými podmienkami www.nadaciaadeli.sk. V ďalšom kroku budete presmerovaný na zabezpečenú stránku Tatra banky, kde bezpečne vyplníte Vaše platobné údaje. V mene pacientov ďakujeme!